Your browser is no longer supported

For the best possible experience using our website we recommend you upgrade to a newer version or another browser.

Your browser appears to have cookies disabled. For the best experience of this website, please enable cookies in your browser

We'll assume we have your consent to use cookies, for example so you won't need to log in each time you visit our site.
Learn more

NEW YEAR HONOURS - LOCAL GOVERNMENT FIGURES

  • Comment
KNIGHTS BACHELOR ...
KNIGHTS BACHELOR

Gavyn Arthur, lately Lord Mayor of London

Dexter Hutt, head, Ninestiles Secondary School, Birmingham

Simon Jenkins, services to journalism*

Bernard O'Connell, principal and chief executive, Runshaw College, South Ribble, Lancashire

CB

Adrian Ellis, director of field operations, Health and Safety Executive

Jane Henderson, regional director, Government Office for the South West

Sophia Lambert, lately director, wildlife, countryside and flood management, Department for Environment, Food and Rural Affairs

Peter Lauener, director, learning delivery and standards group, Department for Education and Skills

DBE

Edward Weeple, lately head, lifelong learning group, Scottish Executive

Joan Harbison, chief commissioner, Equality Commission for Northern Ireland

Julia Neuberger, chief executive, King's Fund

Jane Roberts, leader, Camden LBC

CBE

Rear-Admiral John Armstrong, chief executive, Royal Institute of Chartered Surveyors

David Behan, lately director of social services, Greenwich LBC

Donald Brydon, chairman, AXA Investment Managers and lately chairman, Financial Services Practitioner Panel

Richard Bull, chief fire officer, Tyne and Wear Fire and Rescue Service

Frances Cairncross, chair, Economic and Social Research Council

Jennifer Chart, head teacher, Portland School, Sunderland

John Clark, lately head teacher, George Spencer Foundation School and Technology College, Nottingham

Robert Crawford, chief executive, Scottish Enterprise

Lindsey Davies, regional director of public health, East Midlands

Anthony Dunnett, chief executive, South-East England Development Agency

Michael Frater, chief executive, Telford and Wrekin BC

Janet Gaymer, chair, employment tribunal system task force

Stephen Houghton, leader, Barnsley MBC

Hugh Howe, head teacher, Fir Vale School, Sheffield

Richard Hunt, president and past chairman, Institute of Logistics and Transport

William Taylor, head teacher, Dyke House Schoo l, Hartlepool

Arthur McCourt, chief executive, Highland Council

Professor Richard Milburn, lately professor of community education, University of Strathclyde

Geoffrey Muirhead, chief executive, Manchester Airports Group

Alison Nimmo, lately chief executive, Sheffield One, services to urban regeneration

Jeffrey Ord, firemaster, Strathclyde Fire Brigade

John Pinder, services to e-government, Cabinet Office

Dr Malcolm Reed, director general, Strathclyde Passenger Transport Executive

Annette Vernon, director, Information and communications technologies and

e-delivery, Department for Constitutional Affairs

Adrian Verwoert, head teacher, Castle School, Thornbury, Bristol

OBE

John Baragwanath, team leader, business relations and innovation team, Government Office for Yorkshire and Humber

Michael Bolsover, member, London Employers' Coalition

Martin Callaghan, director, London Underground, services to public private partnership

Mary Campbell, board member, Highlands and Islands Enterprise

Professor Michael Campbell, director, Sector Skills Development Agency

Richard Clark, chief executive, Prime Focus, services to housing

Robert Clark, director, Cumbria Rural Enterprise Agency

Robert Clarke, lately chairman, advisory panel, Beacon Councils

Paul Colley, lately superintendent, Hampshire Constabulary

Michael Counsell, principal youth officer for Gloucestershire

Michael Davey, leader, Northumberland CC

Elspeth Davis, divisional manager, South West Early Years, Office for Standards in Education

Paul Forbes, director, department of training, Leeds City Council

Joan Ford, chairman, West Middlesbrough Neighbourhood Trust, services to social inclusion

Peter Gilroy, director of social services, Kent CC

Margaret Griffiths, vice-chairman, Reading Agency, services to libraries and lifelong learning in Birmingham

Eunice Heaney, pensions policy adviser, Staffordshire CC

Jean Horsburgh, assistant chief executive, Connexions, services to young peopl e in Tyne and Wear

Thomas Johnston, lately chairman, Abbeyfield Northern Ireland Regional Council

Gabrielle Lobley, lately deputy director, Basic Skills Agency

Professor Sue Richards, professor of public management, University of Birmingham

Professor James Skea, director, Policy Studies Institute, services to UK sustainable transport

Peter Tallantire, team leader, civil contingencies secretariat, Cabinet Office

Jennifer Thompson, head of social work, South Ayrshire Council

Kay Twitchen, chairman, Local Government Waste and Environmental Management Executive

Elizabeth Walton, head, north and west team, Government Office for London

Shan Wilkinson, leader, Wrexham CBC

Jonquil Williams, professor of social policy, University of Leeds

James Williamson, managing director, Hastoe Housing Association

MBE

Richard Beale, mace bearer, Sutton LBC

Foysol Choudhury, secretary, Edinburgh and Lothian's Equality Council

Douglas Cruse, handyman, John of Gaunt School, Trowbridge, Wiltshire

Shiraz Durrani, services to public libraries

John Errington, co-ordinator, Aston-Makunduchi Partnership; teacher, Aston Comprehensive School, Sheffield

Doreen Halles, lately school crossing warden, St Cuthbert's School, Chester-le-Street

Robert Hodges, Connexions personal adviser, Sheffield

Susannah Howard, school crossing warden, Toll Bar Primary School, Doncaster

John Hunt, team leader, North Yorkshire CC, services to restoration of bridges

Ashiq Hussain, councillor, Derby City Council

Nicholas James, premises manager, Brent Knoll School, Lewisham, London

Leighton Johns, registration officer, Swansea District Land Registry

Syeda Khatun, councillor, Sandwell MBC

Alison Matthews, chairman, Itchen Valley Parish Council

Robert McKee, mayor, Larne BC

Valerie Montero, executive officer, homelessness directorate, ODPM

Alan Moy, park gardener, Tynedale DC

Zulfiqar Mulak, head, housing needs, Hackney LBC

Mary Oliver, special needs officer, Conwy Education Au thority

Janet Owen, services to the Corporation and City of London

Margaret Pinson, senior nurse, child protection, Salford

Derith Powell, chief executive, Amman Valley Enterprise, services to community development and social inclusion, Wales

Susan Proctor, councillor, Cheshire CC

Marlene Rayner, personal secretary to the chief inspector, Office for Standards in Education

John Robinson, services to mental health, Bromley LBC and East Kent

Eric Ross, school janitor, Grange Primary School, Bowness

Eileen Sandford, councillor, Shrewsbury and Atcham BC

David Sherman, lately community learning officer, Perth and Kinross Council

Anne Spoore, senior personal secretary, Crime Reduction and Community Safety, Home Office

James Sutton, premises officer and classroom assistant, Babington Community College, Leicester

Christine Swan, services to local government and to community in Sussex

Clare Thomas, chief executive officer, Bridge House Trust**

Anthony Williams, deputy leader, Vale of Glamorgan Council

Robert Wilson, assistant chief executive, Belfast City Council

Roger Woodward, county road safety officer, Worcestershire

Andrew Worthington, chief executive, Institute of Leisure and Amenity Management

* has been strongly involved in local government

** a major Corporation of London charity

The full list of honours recipients is available here.

  • Comment

Have your say

You must sign in to make a comment

Please remember that the submission of any material is governed by our Terms and Conditions and by submitting material you confirm your agreement to these Terms and Conditions.

Links may be included in your comments but HTML is not permitted.